12.5" 5.56 Gov Midlength CrMoV Cold Hammer Forged 1/7 Classic Series
Availability: Out of stock
Special Price
$185.50
Regular Price
$265.00
LIMITED TIME ONLY!
This 5.56 NATO chambered 12.5 inch Cold Hammer Forged barrel is machined from CrMoV steel with a manganese phosphate finish and chrome-lined bore. Our Cold Hammer Forged barrels features an M4 Feed Ramp Extension and are HP and MPI tested.
All NFA/ATF Rules Apply
You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when installed on a Pistol configuration firearm.
| SKU | BABL556H51MC |
|---|---|
| Length | 12.5" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | Government |
| Finish | Phosphate |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Other Info | HP and MPI Tested |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
16" 223 Wylde SPR Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$140.00
Regular Price
$200.00
16" 223 Wylde Tactical Government Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$143.50
Regular Price
$205.00
14.7" 5.56 Pencil Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
16" 5.56 Government Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$122.50
Regular Price
$175.00

















