14.5" 223 Wylde BA Hanson Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Premium Black Series
Availability: In stock
Special Price
$171.50
Regular Price
$245.00
This 223 Wylde chambered 14.5-inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. Our Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
Hanson Series Barrels feature our proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits.
All NFA/ATF Rules Apply
You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when permanently attaching a muzzle device extending the length to 16 inches.
| SKU | BABL223008PQ |
|---|---|
| Length | 14.5" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | Hanson |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | 1.015" Gas Block Seat for .750" Low Profile Gas Blocks Only |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 26.7oz (includes Low Pro) |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
8" 5.56 Pistol Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$91.00
Regular Price
$130.00
7.5" 5.56 Pistol Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$87.50
Regular Price
$125.00













