16" 223 Wylde BA Hanson Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Premium Series
Availability: Out of stock
Special Price
$178.50
Regular Price
$255.00
This 223 Wylde chambered 16 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a bead blasted finish. Our Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
Hanson Series Barrels feature our proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits.
| SKU | BABL223013P |
|---|---|
| Length | 16" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | Hanson |
| Finish | Bead Blasted |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | 1.015" Gas Block Seat for .750" Low Profile Gas Blocks Only |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 28.7oz (includes lo-pro) |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
16" 223 Wylde SPR Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$140.00
Regular Price
$200.00
16" 223 Wylde Tactical Government Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$143.50
Regular Price
$205.00
14.7" 5.56 Pencil Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
16" 5.56 Government Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$122.50
Regular Price
$175.00

















