16" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Availability: In stock
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
Our 5.56 chambered 16 inch M4 Profile Carbine Length Modern Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL556014M |
|---|---|
| Length | 16" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | M4 |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Carbine |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 28.1oz |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
12.5" 5.56 Government Profile Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$112.00
Regular Price
$160.00
14.5" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$115.50
Regular Price
$165.00
Builder's Set: Barrel w/ 15" Handguard
From $119.00 Regular Price $170.00
To $140.00 Regular Price $200.00

















