16" 6.5 Creedmoor BA Hanson Profile Midlength (.875") AR 308 Barrel w/ Lo Pro, Premium Black Series (BLEM)
This 6.5 Creedmoor chambered (DPMS style) 16 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ Corrosion Resistant finish. Our Premium Series 6.5 Creedmoor Barrels are proof fired and MPI tested, ensuring the best in quality and accuracy.
6.5 Creedmoor is the perfect option if you're looking to maximize the accuracy of your .308 platform. Apart from a simple barrel swap, all parts, including the bolt and mag, remain the same as a normal .308 build. The inherently accurate 6.5mm projectile, the increasing amount of off-the-shelf match grade factory 6.5 Creedmoor ammunition, and the extremely soft recoil pulse all combine to create one of the best black rifle options available.
Hanson Series Barrels feature our proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits.
This product is blemished. Blemishes may include:
- Plating inconsistencies
- Pits
- Scratches
- Machine lines
- Uneven Flutes
- Dents
- Flaws in finish
- Laser blemish
Our blemished products are fully functional, they just didn't meet our high standards. They are a great product at a discounted price for someone who doesn't mind a slight imperfection.
We do not accept returns or exchanges on blemished products. All sales are final.
| SKU | BABL65CR17PQX |
|---|---|
| Length | 16" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | Hanson |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | .875" |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 41.2oz |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |

