16" HBAR 8.6 Blackout 1/3 Twist Carbine Length, Premium Black Series (BLEM)
Availability: Out of stock
Special Price
$132.50
Regular Price
$265.00
This 8.6 Blackout 16-inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ Corrosion-resistant finish. Our Premium Black Series 8.6 Blackout Barrels are proof-fired and MPI-tested, ensuring the best quality and accuracy.
This product is blemished. Blemishes may include:
- Plating inconsistencies
- Pits
- Scratches
- Machine lines
- Uneven Flutes
- Dents
- Flaws in finish
- Laser blemish
Our blemished products are fully functional, they just didn't meet our high standards. They are a great product at a discounted price for someone who doesn't mind a slight imperfection.
We do not accept returns or exchanges on blemished products. All sales are final.
| SKU | BABL86B003PQX |
|---|---|
| Length | 16" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | HBAR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/3" |
| Gas System Length | Carbine |
| Gas Block Journal | .875 |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 48oz |
Write Your Own Review