17.87" .223 Wylde SPR Midlength AR 15 Barrel, Modern Series (OEM)
Availability: Out of stock
Special Price
$99.50
Regular Price
$199.00
We do not accept returns or exchanges on overrun products. All sales are final.
This .223 Wylde chambered 17.87 inch Modern Series Barrel is machined from Stainless Steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL223701Z |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | SPR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 41oz |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
20" 223 Wylde DMR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$189.00
Regular Price
$270.00
18" 223 Wylde SPR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$154.00
Regular Price
$220.00















