18" 223 Wylde SPR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Black Series
Availability: Out of stock
Special Price
$154.00
Regular Price
$220.00
This 223 Wylde chambered 18-inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. Our Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
This barrel features a longer .750” profile dimension necessary for proper installation of the OPS Inc 12th model collar and suppressor.
| SKU | BABL223021PQ |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | SPR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 41.2oz |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
20" 223 Wylde DMR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$189.00
Regular Price
$270.00













