18" 308 Win BA Hanson Profile Midlength (.875") AR 308 Barrel w/ Lo Pro, Premium Black Series (BLEM)
Availability: In stock
Special Price
$150.00
Regular Price
$300.00
This 308 Winchester chambered (DPMS style) 18 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ Corrosion Resistant finish. Our Premium Series Barrels are HP and MPI tested, ensuring the best in quality and accuracy.
Hanson Series Barrels feature our proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits.
This product is blemished. Blemishes may include:
- Plating inconsistencies
- Pits
- Scratches
- Machine lines
- Uneven Flutes
- Dents
- Flaws in finish
- Laser blemish
Our blemished products are fully functional, they just didn't meet our high standards. They are a great product at a discounted price for someone who doesn't mind a slight imperfection.
We do not accept returns or exchanges on blemished products. All sales are final.
| SKU | BABL308018PQX |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | Hanson |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/10" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | 1.03″ Gas Block Seat for .875″ Low Profile Gas Blocks Only |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 42.8oz |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |
Write Your Own Review



