18" 308 Win Tactical Government Midlength AR 308 Barrel, Modern Series
Availability: In stock
Special Price
$156.00
Regular Price
$240.00
This 308 Winchester chambered (DPMS style) 18 inch Tactical Government Profile Modern Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL308005M |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | Tactical Government |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/10" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 40.1oz |
| Other Info | N/A |
| Product Video |
Write Your Own Review





