18" 5.56 NATO SPR Fluted Profile Rifle Length, 1/8 (Stag Arms Overrun)
Availability: Out of stock
Special Price
$135.00
Regular Price
$270.00
Take advantage of limited-time pricing on Ballistic Advantage OEM overrun barrels. Precision-engineered for performance at an unbeatable value—available only while supplies last. Don’t miss out!
We do not accept returns or exchanges on overrun products. All sales are final.
This 5.56 chambered 18-inch barrel is machined from Stainless Steel fluted with a Machine Finish.
| SKU | APSH100037 |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | Fluted |
| Finish | Machine |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 0 |
Write Your Own Review