20" 223 Wylde DMR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Black Series
Availability: Out of stock
Special Price
$189.00
Regular Price
$270.00
This 223 Wylde chambered 20-inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. Our Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
| SKU | BABL223022PQ |
|---|---|
| Length | 20" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | DMR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 48.2oz |
| Other Info | HP and MPI Tested |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
18" 223 Wylde SPR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$154.00
Regular Price
$220.00













