20" 6.5 Grendel DMR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Availability: In stock
Special Price
$196.00
Regular Price
$280.00
This 6.5 Grendel "Type 2" chambered 20 inch barrel is machined from 416 Stainless Steel with a bead blasted finish. Our Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
| SKU | BABL65G004P |
|---|---|
| Length | 20" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | DMR |
| Finish | Bead Blasted |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 47.2 oz |
| Other Info | Grendel Type 2 Chamber |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
18" 6.5 Grendel SPR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$171.50
Regular Price
$245.00
12.5" 6.5 Grendel BA Hanson Carbine Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$164.50
Regular Price
$235.00







