14.5" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series with Pin and Weld VG6 GAMMA SL
Availability: In stock
Special Price
$178.50
Regular Price
$255.00
The pin-and-weld Gamma SL is designed to allow a lo-pro gas block to slide over smoothly and without interference.
Our 5.56 chambered 14.5 inch M4 Profile Carbine Length Modern Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
VG6 Gamma 556 SL brings a 14.5” barrel for an overall length of 16”.
| SKU | BABL556009MGW |
|---|---|
| Length | 14.5" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | M4 |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Carbine |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 25oz |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
12.5" 5.56 Government Profile Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$112.00
Regular Price
$160.00
16" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00















