Special Price
$122.50
Regular Price
$175.00
Our 5.56 chambered 16-inch HBAR Mid-Length Modern Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
This heavy profile barrel is marked with an HBAR engraving.
| SKU | BABL556017M |
|---|---|
| Length | 16" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | SPR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Mid-Length |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 37.1oz |
| Other Info | No |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
16" 223 Wylde SPR Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Black Series
Special Price
$140.00
Regular Price
$200.00
18" 223 Wylde SPR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Black Series
Special Price
$154.00
Regular Price
$220.00
16" 6.5 Grendel SPR Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$150.50
Regular Price
$215.00
18" 6.5 Grendel SPR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$171.50
Regular Price
$245.00
18" 5.56 SPR Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Modern Series
Special Price
$129.50
Regular Price
$185.00
18" 223 Wylde SPR Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$154.00
Regular Price
$220.00
16" 223 Wylde SPR Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$140.00
Regular Price
$200.00

























