Special Price
$185.50
Regular Price
$265.00
This 18” 22 ARC barrel is machined from 416 Stainless Steel with a bead blasted finish. Our Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
| SKU | BABL22ARC02P |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | SPR |
| Finish | Bead Blasted |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 41.3oz |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
16" 6.5 Grendel SPR Fluted Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$153.00
Regular Price
$255.00
18" 6.5 Grendel SPR Fluted Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$171.00
Regular Price
$285.00
20" 6.5 Grendel DMR Fluted Stainless Steel Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$198.00
Regular Price
$330.00
20" 6.5 Grendel DMR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$196.00
Regular Price
$280.00
18" 6.5 Grendel SPR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$171.50
Regular Price
$245.00
12.5" 6.5 Grendel BA Hanson Carbine Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$164.50
Regular Price
$235.00















