18" 6.5 Grendel SPR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Black Series W/ DIMPLES (BLEM)
Availability: Out of stock
Special Price
$122.50
Regular Price
$245.00
This 6.5 Grendel "Type 2" chambered 18 inch barrel is machined from 416 Stainless Steel with a QPQ finish. Our Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
This barrel features a longer .750” profile dimension necessary for proper installation of the OPS Inc 12th model collar and suppressor.
This product is blemished. Blemishes may include:
- Plating inconsistencies
- Pits
- Scratches
- Machine lines
- Uneven Flutes
- Dents
- Flaws in finish
- Laser blemish
Our blemished products are fully functional, they just didn't meet our high standards. They are a great product at a discounted price for someone who doesn't mind a slight imperfection.
We do not accept returns or exchanges on blemished products. All sales are final.
| SKU | BABL65G003PQXD |
|---|---|
| Length | 18" |
| Material | Hardened 416R Stainless Steel |
| Profile | SPR |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Twist Rate | 1/8" |
| Gas System Length | Rifle |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 5/8x24 Threaded |
| Weight (oz) | 39.3 oz |
| Other Info | Grendel Type 2 Chamber |
| Product Video |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
20" 6.5 Grendel DMR Rifle Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$196.00
Regular Price
$280.00
12.5" 6.5 Grendel BA Hanson Carbine Length AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$164.50
Regular Price
$235.00







