14.5" 5.56 M4 Carbine Length Chrome Lined AR 15 Barrel, Classic Series
Availability: In stock
Special Price
$126.00
Regular Price
$180.00
Our 5.56 chambered 14.5 inch M4 Carbine Length Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with a chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL556009MC |
|---|---|
| Length | 14.5" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | M4 |
| Finish | Phosphate |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Carbine |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 32oz |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
10.3" 5.56 Government Profile Carbine Length Chrome Lined AR 15 Barrel, Classic Series (Crane Spec Gas Port)
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
16" 223 Wylde SPR Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel, Premium Series
Special Price
$140.00
Regular Price
$200.00
16" 223 Wylde Tactical Government Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Ops 12, Premium Series
Special Price
$143.50
Regular Price
$205.00
17.7" 223 Wylde BA Hanson (3-Gun) Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Premium Series
Special Price
$182.00
Regular Price
$260.00
16" 223 Wylde BA Hanson Stainless Steel Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Premium Series
Special Price
$178.50
Regular Price
$255.00
14.7" 5.56 Pencil Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
16" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
14.5" 5.56 BA Hanson Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Performance Series
Special Price
$161.00
Regular Price
$230.00
17.7" 5.56 BA Hanson (3-Gun) Midlength AR 15 Barrel w/ Lo Pro, Performance Series
Special Price
$171.50
Regular Price
$245.00

































