All NFA/ATF Rules Apply
You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when installed on a Pistol configuration firearm.
This product is blemished. Blemishes may include:
- Plating inconsistencies
- Pits
- Scratches
- Machine lines
- Uneven Flutes
- Dents
- Flaws in finish
- Engraving errors
Our blemished products are fully functional, they just didn't meet our high standards. They are a great product at a discounted price for someone who doesn't mind a slight imperfection.
We do not accept returns or exchanges on blemished products. All sales are final
Our 5.56 chambered 7.5-inch Pistol-Length Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with a chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL556001MCX |
|---|---|
| Length | 7.5" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | DRP |
| Finish | Phosphate |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Pistol |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 17.2oz |



















