Special Price
$108.50
Regular Price
$155.00
All NFA/ATF Rules Apply
You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when installed on a Pistol configuration firearm.
Our 5.56 chambered 7.5-inch Pistol-Length Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with a chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.
| SKU | BABL556001MC |
|---|---|
| Length | 7.5" |
| Material | Chrome Moly Vanadium |
| Profile | DRP |
| Finish | Phosphate |
| Twist Rate | 1/7" |
| Gas System Length | Pistol |
| Gas Block Journal | .750" |
| Muzzle | 1/2x28 Threaded |
| Weight (oz) | 17.2oz |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
10.3" 5.56 Government Profile Carbine Length Chrome Lined AR 15 Barrel, Classic Series (Crane Spec Gas Port)
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
14.5" 5.56 M4 Carbine Length Chrome Lined AR 15 Barrel, Classic Series
Special Price
$126.00
Regular Price
$180.00
14.7" 5.56 Pencil Profile Midlength AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00
16" 5.56 M4 Carbine Length AR 15 Barrel, Modern Series
Special Price
$119.00
Regular Price
$170.00



















